تهران، خیابان امیرکبیر، ناظم الاطباء جنوبی ، بلوک 9 شرقی ، پلاک 38 تلفن:70 79 91 33 021

شیلنگ هیدرولیک

شیلنگ هیدرولیک چیست و ساختار آن چگونه است؟

شیلنگ هیدرولیک یکی از انواع شیلنگهاست که در صنعت مورد استفاه قرار میگرد. این نوع شیلنگ از لوله ای با جنس لاستیک مصنوعی ارتجاعی و مقاوم دربرابر حرارت و فشارساخته می شود. در واقع  قابلیت ارتجاعی لاسیتک به کاررفته در شیلنگ های هیدرولیک باعث خاصیّت تحمل پذیری فشاربالا دراین نوع از شیلنگها است.

شیلنگ هیدرولیک، ضمن تحمل فشار و ضربات تولید شده بایستی از خاصیّت انتقال دهی مورد نیاز با حفظ آب بندی برخوردارباشد. درواقع می توان گفت دربین انواع شیلنگ، این نوع از شیلنگها بسیارمنعطف و مقاوم هستند.

این نوع از شیلنگها درصنایع مختلف به عنوان وسیله ای برای انتقال سیّالات فشاربالا به تجهیزات و ماشین آلات استفاده می شوند.

ساختار شیلنگ هیدرولیک

بررسی دقیق ساختار شیلنگ هیدرولیک نیازمند اطلاعات فنی و آشنایی کامل با انواع شیلنگهاست . لایه داخلی شیلنگ هیدرولیک به طور مستقیم با سیّال درتماس است.جنس لایه داخلی باید با مایع یا گازی که قراراست از داخل آن عبور کند سازگاری داشته باشد. بنابراین اگر بخواهیم سیّال مورد انتقال را تغییر دهیم باید سازگاری جنس لایه داخلی شیلنگ با سیّال جدید را مورد بررسی قرار دهیم .

صاف بودن لایه داخلی

لایه ی داخلی بایستی کاملا صاف باشد و اصلاً نباید متخلخل باشد. لایه های سیمی بافته شده روی لایه ی داخلی شیلنگ هیدرولیک نیز شیلنگ را در برابر انواع فشارها مقاوم می کند. روکش یا لایه ی محافظ خارجی از جنس نوعی لاستیک می باشد. این روکش محافظ خارجی ، شیلنگ را از خطر اصطکاک و سایش محیطی مصون نگه می دارد.این لایه دربرابر شعله مقاوم بوده و دربرابر برق غیررسانا می باشد.

شیلنگ هیدرولیک

مزایای انعطاف چیست؟

یکی از فاکتورهای بسیارمهمی که برای مونتاژکردن این نوع شیلنگها باید به آن توجه ویژه داشت، انعطاف پذیربودن است. داشتن انعطاف بیش از ۵۰ درصد آنچه که در استاندارد SAE آمده ، باعث می شود که شیلنگها کیفیت بالاتری داشته باشند به طوریکه مورد توجه خاص مصرف کنندگان قرارگیرند. این امر در فروش بیشترشیلنگهای هیدرولیک بسیار مؤثر واقع شده است . بنابراین تولید کنندگان این نوع شیلنگ به آن اهتمام ورزیده و کیفیت آن را مورد توجه ویژه قرارمی دهند.

شیلنگ هیدرولیک و انعطاف

چرا باید مجرای داخلی شیلنگ هیدرولیک تمیز باشد؟

در تمام سیستم های انتقال سیّالات و خصوصاً سیستم های صنعت هیدرولیک، جرم گیری مجرای داخلی معضل اساسی تلقی می گردد. برهمین اساس درسیستم های هیدرولیک، پیش از آنکه گرد و غبار یا اجرام ریز دیگر ، مجرای انتقال را کثیف نمایند باید برطرف شوند. بنابراین معمولاً قسمت داخلی شیلنگ هارا که همان مجرای انتقال می باشد با جریان پرفشار محلولی از روغن شستشو داده و کاملاً تمیز می نمایند.

 

به چه دلائلی در سیستم های هیدرولیک از شیلنگ هیدرولیک به جای لوله استفاده می شود؟

  •  شیلنگ هیدرولیک قابلیت جذب ارتعاشات مختلف را دارد ولی لوله ندارد.
  •  شیلنگ هیدرولیک به جهت انعطاف پذیربودن می تواند به راحتی با اجزای متحرک ماشین آلات متّصل شود.
  •  امکان باز و بسته نمودن آسانتر و تعویض سریعتر شیلنگ هیدرولیک وجود دارد ولی لوله نه.

قابلیّت جذب بی نظیر

انعطاف پذیری عالی

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .

*